5 metode să salvezi mai mult de un leu
Știu, dacă te uiți la ultimele articole pare că m-am îndepărtat ani lumină de scopul blogului, acela de a privi educația financiară și de a găsi trucuri de economisit. Așa că pentru o zi de luni am decis să ne întoarcem la basic.
Sincer sunt multe lucruri pe care nu le mai spun pentru că mie mi-au intrat în obișnuință atât de bine încât nu-mi mai amintesc zilele în care sufeream hemoragii financiare din cele mai diverse cauze, dar voi încerca să mă întorc la ele.
În mare parte am fost ajutată cu forța de mutarea într-un oraș mic cât o batistă cu fix trei restaurante și fix 0 prieteni locali ca atare primele două păcătoase de pe listă la mine nu au niciun sens dar dacă stai într-un oraș mare și ai mulți prieteni pe tine te-ar putea ajuta.
1.Nu îți mai cumpăra cafeaua din oraș, sau cel puțin nu în fiecare zi sau așa cum obișnuiam eu acum vreo 4 ani de mai multe ori pe zi pentru că mă întâlneam la momente diferite cu minim doi prieteni cu care aveam timp să stau la povești 30-40 de minute. Sincer nici nu mai știu cât costă o cafea în oraș aici cred că este 8 lei un cappuccino din acela fițos cu frișcă, cred că acasă trece de 10 lei, dar îmi voi limita calculele pe orașul în care sunt. Să zicem 20 de zile în care merg la o singură cafea pe zi 160 de lei/lună și 1920 de lei pe an, pe vremuri calculam sumele în rate anticipate, numai din asta aș fi scurtat cu 2 luni creditul și mi se părea enorm.
2. Nu mai mânca în oraș, bine să nu fim exagerați, nu de mai mult de două ori pe lună, ce vrei tu prânzul sau cina. Din nou îmi amintesc o vreme când mâncam de vreo 4 ori pe săptămână de prânz în oraș. Nici nu ar fi fost nevoie să îmi iau prânzul la pachet în 20 de minute puteam ajunge acasă să mănânc și apoi să mă întorc dar preferam prânzurile sociale cu conversații care oricum durau mai mult de o oră și deși plăcute după o vreme eram atât de obișnuită încât le lipsea elementul ăla de bucurie, de special, era ca masa în familie o chestie absolut banală care mă costa vreo 30-40 de lei pe zi.
De când m-am mutat ajung la restaurant de vreo 2 sau 3 ori pe lună chiar și raportat la 2 zile pe săptămână tot îmi păstrez 150 de lei și din afacerea asta.
3. Cumpără mărfuri generice sau măcar fă un efort și găsește oferte decente. Mai toți detergenții (încă folosesc capsule mai am până să evoluez la nucile de spun) sunt 1,ceva lei.
Am descoperit două metode de a ocoli asta, fie merg la unul din cele două magazine ale orașului care miraculos își permit să vândă aceeași detergenți veșnic la 1 leu capsula, fie atunci când prețul este 0,80 la supermarket iau vreo 3 pungi (da, va trebui să citești veșnic pe eticheta prețul/capsulă, altfel așa de frumos sunt anunțate reduceri de ai impresia că 1,25 e o mare afacere ceea ce e fals).
La 4 mașini pe săptămână pot obține undeva între 1 leu și 1,8 lei pe săptămână, știu că pare puțin dar 52 sau 93 de lei pe an se simt când nu ai resurse.
Folosesc aceleași metode și la restul produselor de igienă, săpunul lichid cumpărat când este redus de la 4,50 la 1,29, gelurile de duș la 400 ml cumpărate când transportul e gratuit și la 2 produse îl primești pe al treilea gratis.
Nu dau nume pentru că scopul meu nu este să fac reclamă dar dacă are cineva nevoie de informațiile pe care le-am strâns pe tema de unde e cel mai bine să cumperi produsul X le împărtășesc cu drag.
4.Învață să iubești pliantele supermarketurilor, le citesc cum citeam în tinerețe romanele cu duci exotici pentru că o dată ce le-ai integrat în programul tău săptămânal și ai învățat cum își organizează reducerile și ofertele cheltuielile pe tema mâncare, curățenie și nu numai se pot înjumătăți.
5. Stabilește-ți un buget săptămânal, pe asta am descoperit-o pe vremea când și fără vreo planificare din partea mea tot 50 de lei aveam să trec prin săptămână (da, au existat și vremurile alea), anul acesta m-am întors la idee am un buget de 200 de lei pe săptămâna din care ideal ar trebui să îmi achit tot ce cumpăr și facturile, mai puțin rata creditului și chiria. Mai păstrez 200 de lei ca rezervă, e totuși iarnă facturile mai ales la gaz te mai surprind.
Dacă mai rămân ceva bani la finalul săptămânii se reportează ca plus în următoarea și în loc de 200 voi avea 300. De regulă din diferențe îmi sponsorizez cheltuielile care nu sunt must have, gen masaj, cărți, cercei, parfum.
Dacă situația ar fi neagră aș renunța la segmentul respectiv și aș redirecționa diferența rămasă spre un fond de rezervă sau o plată anticipată dar situația mea nu e atât de tragică așa că nu e necesar, dacă stai mai puțin bine acoperă întâi fondul de rezervă și ceva anticipat înainte de a găsi pe ce să îi dai.
Acum că scriu asta îmi dau seama ce drum lung am parcurs și că mi-ar fi relativ ușor să mă întorc la modul spartan de viață de acum 5-6 ani pentru că nu m-am îndepărtat foarte mult.
Face o listă mai mare de trucuri?

Cum să economisești 100 de euro pe an : alege hrana nu mâncarea
Probabil eu o să intru în istorie ca nebuna care milita împotriva covrigilor, deși sincer nu am nimic împotriva lor, ba chiar o dată sau de două ori pe an mănânc unul, doi, din cauze de miros de pâine caldă când trec pe lângă covrigărie sau dor acut de sare deși încerc să îi limitez prezența în viața mea ( asta e unele povești de dragoste nu sunt menite să fie).
Covrigii au început să mă agaseze când mi-au fost prezentați drept mic dejun sau prânz ”al săracului”, că vezi Doamne , costă puțin, ce mai e un leu în ziua de azi, mă rog doi lei că deh cine se satură dintr-un covrig, care covrig se va asocia cu o cafea sau ciocolata calda din aia de 2 lei de la chioșcul din colț sau de la automat. Așa a apărut micul dejun sau prânzul de 4 lei și omul e tare fericit că ”s-a descurcat”.
Scot din discuția asta covrigii trendy flendy tunați cu crenvurști, măsline, gem, ciocolată etc, pentru că ăia costă 3 lei bucata, îți ajung pe o măsea deci 6 lei covrigii plus doi cafeaua ai ajuns la 8 lei, cu banii ăștia fac mâncare pentru toată ziua.
Să ne întoarcem la meniul nostru de 4 lei care ne aduce 300 de calorii /covrig, plus 300 calorii/cafea și am ales valoarea cea mai mică o cafea la plic poate trece lejer de 500 de calorii funcție de firmă și efectiv nici un nutrient că deh, făina albă și zahărul nu sunt taman mama sănătății și uite cum în 10 minute mi-am mâncat jumătate din caloriile zilnice fără să obțin nimic în schimb.
Și toate astea nu în numele lipsei de timp că să fim serioși un ou se fierbe în 7 minute și se prăjește și mai repede și nici al lipsei de bani că același ou e 50 de bani deci cu un leu îți cumperi două iar o pâine cu secară de 300 de grame e 1, 50 lei și îți ajunge măcar o zi, mie una îmi ajunge două sau trei dar eu sunt eu și nu trebuie să fie toată lumea ca mine. Toate astea așa cum spuneam din comoditate sau din ”rușinea ” de a veni cu un pachețel de mâncare în geantă.
Acum de ce e ”rușine ” să vii cu mâncarea de acasă în loc să cumperi ce croisant îți trece prin fața ochilor mă depășește dar am întâlnit și atitudinea asta. Nu văd care e problema să trântești niște orez cu legume într-o caserolă și să o iei cu tine sau un sandwich cu ou, ori o felie din macaroanele la cuptor de aseară, ori un pic de zacuscă ( și asta e vreo 2,70 lei borcanul) cu pâine, și nu, nu sunt limitată intelectual de nu pricep asta e pur și simplu ilogic să preferi 2 covrigi și o cafea de la care nu obții nimic în locul variantelor de mai sus.
Așa că data viitoare când mai aud pe cineva că meniul ăsta cu covrigi e ”al săracului” e posibil să îi spun cu tot respectul că de fapt e ”al prostului”, pentru că nu e suficient să mănânci trebuie să te și hrănești iar două banane fac asta infinit mai bine decât doi covrigi la un preț chiar mai mic.
Pe Money saving mom există o serie de articole prin care femeia a găsit niște trucuri să economisească 100 de dolari pe an, mai exact 52 de astfel de căi, adică 5200 de dolari ( așa-i că la suma asta începi să te gândești că merită efortul?). Uite unul și pentru tine ia-ți prânzul la pachet dacă salvezi așa 2 lei /zi sunt 40lei/ lună, sunt 480 lei/an adică 123 de dolari sau 110 euro cum preferi. Dacă mai găsești încă 50 de metode ai pus deoparte 5000 de euro într-un an și ai câștigat infinit mai mult la sănătate.
Comentarii recente