Arhive lunare: septembrie 2014

Conserve cu cap :)

Am fost ocupată. M-am mutat la casa mea cum ar veni, care e dotată numai cu mine şi trei mobile, ceea ce nu e rău dar asta înseamnă mai  puţină activitate pe bloguri.

Şi uite aşa am primit un mail frumos de la Arakelian, cu o idee taman bună pentru blogul meu, era un mail aşa frumos că nu m-a lăsat sufletul să îl las acolo numai pentru mine.

Poate aş mai fi adăugat ceva la el dar cum fix în perioada asta eu sunt lipsită de frigider, aragaz şi alte chestii evident nu am putut să pun nimic deoparte pentru iarnă, pentru că momentan trăiesc cu sandwichuri şi mâncare de la împinge tava.

Aşa că uite aici ce idei bune are femeia asta J

Punem pe iarna? ce punem?  Cat punem?

-prima data analizam spatiul de stocare: un raft in dulap, un raft in.congelator, loc de 3-4 borcane in frigider, loc pe balcon de 5 borcane. Calculam exact ce putem pune, si masuram: 10 borcane aici, volumum ala in congelator etc. Daca am doar un raft in congelator disponibil, nu o sa pun ardei grasi curatati pt umplut – ocupa f. mult spatiu! Ci pun ce e cel mai ieftin vara si des utilizat de mine iarna.

-analizam pretul: daca iarna stim ca sunt scumpe si acum sunt f. ieftine, cumparam portional si congelam. De ex. dovleceii, vara iau 5 cu 2 lei, iarna e unu singur 3 lei si fara gust. Plus efortul de mers la cumparaturi. Asa ca vara, cu 10 lei, cumparam: 5 dovlecei(2lei) 1 kg de ardei mici rosii (2lei), frunze de telina+ teline mici (2 lei), 3-4 ardei kapia (pt culoare), tocat si portionat in 10 pungute si congelat. Inseamna 10 portii a cate 1 leu, pt ciorba din fiecaer saptamana.

-cumparat vinete cand sunt f ieftine (1leu): luat 15-20kg. Fiind cantitate mare, negociat pret. Copt si portii de 4-5 vinete de punguta pt vinete cu maioneza. Cozile care sunt tari pus separat pt o tocata de legume;   si vinetele mai verzulii ce nu merg coapte, taiat rondele, pt friptura + legume la cuptor. Cost: 20 lei, efort o data, spalat si strans tot, rezultat: mic dejun pt 2 zile cu 1leu.

-daca prind ardei pret bun, coc 5kg, o portie o mananc, 3 portii congelez

-prune de galusti: spalate si congelate

-gem  cu fructele ieftine si supra-coapte – care sunt f. dulci, deci au nevoie de zahar putin (prune,mere, pere, etc)

-prune coapte: am spalat 3kg prune de masa, ce nu se pot dezghioca dar erau f. dulci si aromate, le-am spalat, pus la cuptor in tava 1-2 ore: am ales f. usor pielitele si samburii, si am facut portii mici de pulpa si congelat – am pregatit asa 20 mese pt copil toata iarna. Efort: o data, rezultat: 20 zile in care nu am gatit pt copil, frecat apoi chiuveta/aragaz, deci economie 20 x 30min.

-am facut zacusca: ardei+vinete+ciuperci+ceapa+usturoi+o cana de ulei. Ieftin dar e munca multa… tinand cont ca am zeci de dimineti cu cate o tartina, dar si perioada postului cand fierb 3 cartofi si 2 linguri de zacusca alaturi… (cost final: mese de 1-2 lei).

-aveam 4-5kg de fructe in casa care se stricau deja (erau prea coapte). Le-am amestecat si facut un gem cu de toate. S-a mancat deja!!

-cumparat verdeata, spalat, tocat, scurs de apa si pus portii mici la congelat sau uscat. Iarna verdeata e muult mai scumpa. Cost: 10-20bani de portia de verdeata. Cozile le-am congelat separat, pun cateva bete la supa de galusti pt aroma, si la final le scot.

Ce urmarim:

-efort minim, rezultat maxim (de ex. eu prefer sa coc vinete o data 2- 3 ture la cuptor, curat cuptor/blat/chiuveta, si apoi gata!!)

-spontaneitate. Daca gasim un pret f. bun la pere, de ex., chiar daca nu sunt frumoase dar miros frumos, luam 5kg, taiem felii si in borcane la compot

-nu ma complic cu ce stiu ca nu imi place de mor/ nu imi iese/nu rezist

-sterilizez borcane si le pun cu gura in jos

-sa cumpar de la piata legume mai mici, patate (la conserve putem arunca un colt patat), viermele, etc.

-sa cumpar de la producatori locali, oameni simpli, cu miini crapate de munca, si bataturi. Si sa le zic multumesc pt efortul depus.

-lista cu ce avem stocat. Incepem meniul iarna de la ele!!

Sincer abia aştept să termin perioada asta idilică din viaţa mea, despre care vă povestesc în alt post să nu stric bunătate de idei şi în care dau prea multţi bani pe mâncare, dar trece ea şi asta.